vykurovacia sezona sika tit

Zdroj: SIKA

Nadchádzajúca zima mnohým z nás spôsobuje zimomriavky, pretože má byť studená a kúrenie bude zrejme poriadne drahé. Spoločnosť SIKA Slovensko s. r. o. vám prináša niekoľko tipov, ako pripraviť svoj byt či dom tak, aby ste na kúrení čo najviac ušetrili a zároveň boli v teple.

Alfou a omegou každého vykurovacieho obdobia je vykúriť priestor na požadovanú teplotu za čo najmenej peňazí a zároveň udržať teplo vnútri. To si vyžaduje odstránenie všetkých ciest, ktorými teplo uniká. Zateplenie domu, oprava fasády, zateplenie a oprava strechy či výmena okien a dverí sú finančne aj časovo náročné, ale do začiatku vykurovacej sezóny ešte stále zvládnuteľné. A navyše sú investíciou do šetrenia. 

Fakt obrovský únik

Najviac tepla, až 35 %, uniká z objektov cez obvodové múry. Ich zateplením dokážete znížiť spotrebu energie o 30 až 50 %. Na dosiahnutie úspory sa odporúča využiť vonkajší kontaktný zatepľovací systém označovaný aj ako ETICS (External Thermal Insulation Composite System). Ide o najrozšírenejšiu technológiu na zlepšenie tepelno-technických parametrov obvodových stien. Sika ThermoCoat je najúčinnejší ETICS – teda systém zatepľovania –, ktorým okrem úspory energií dosiahnete aj zlepšenie tepelnej pohody v interiéri, zdravšie bývanie bez plesní, húb a rias, lepší vzhľad bývania aj zvýšenie trhovej hodnoty nehnuteľnosti. A to všetko bez negatívnych vplyvov na životné prostredie.

 

 vykurovacia sezona sika 01

 

Pozor na vlhkosť!

Zateplenie vrelo odporúčame nielen v prípade starších nehnuteľností, ale aj novostavieb. Nikdy sa však do práce nepúšťajte skôr, ako sa presvedčíte, že obvodové múry sú suché. Vlhké múry pritom nie sú ničím výnimočným ani pri novopostavených nehnuteľnostiach. Ak sú mokré, treba ich najskôr vysušiť, inak bude celá investícia aj práca zbytočná. „Zatepľuje sa iba suchý a čistý podklad, inak sa už o pár rokov môžu na fasáde objaviť chyby v podobe mikroorganizmov a plesní,“ upozorňuje odborník na obnovy budov Ing. Branislav Augustín zo Sika Slovensko. „Pri obnove vyberajte tepelnoizolačné materiály, ktoré majú čo najvyššiu hodnotu tepelného odporu. Odporúča sa dávať si pozor na správnu hrúbku izolačnej vrstvy, dodržanie technologických postupov pri lepení izolačných dosiek, správne kotvenie a tiež vhodný výber fasádnej omietky alebo farby.

Rýchle riešenie

Na odstránenie problému s vlhkými múrmi má Sika tiež jednoduché a funkčné systémové riešenie – SikaMur. „Obsahuje injektážne materiály na vysúšanie bez potreby dvojitého vŕtania a následného utesňovania injektážnych otvorov. Súčasťou systému sú aj sanačné malty, finálne nátery a farby, ktoré prepúšťajú pary a zabraňujú ďalšiemu vlhnutiu stavby,“ radí B. Augustín. Na základe mnohoročných skúseností sa odporúča používať pri stavbe alebo rekonštrukcii nehnuteľnosti systémové hydroizolačné riešenia, ktorých jednotlivé zložky do seba navzájom zapadajú ako kúsky puzzle. Ich vlastnosti sa dopĺňajú a umocňujú, takže výsledkom je synergický efekt ochrany pred vlhkosťou v ktorejkoľvek časti domu alebo bytu.

Pomoc s financovaním

Pokiaľ bola vaša nehnuteľnosť skolaudovaná pred rokom 2013, môžete požiadať o príspevok na zvýšenie energetickej úspory nehnuteľnosti Slovenskú agentúru životného prostredia. Agentúra už zverejnila výzvy, z ktorých sa dá čerpať príspevok – maximálna suma je 19-tisíc eur. Požiadať oň sa bude dať od 17. októbra do konca februára budúceho roka. Príspevok sa týka aj domov, ktoré sa začali obnovovať už pred spustením aktuálnych výziev financovaných z Plánu obnovy. Podmienkou je, aby boli stavebné práce začaté a faktúry vystavené najskôr 1. februára 2020.

Aj takto ušetríte

Ďalším relatívne rýchlym riešením, ktoré prinesie úsporu na energiách, je výmena starých okien a dverí. Ak ich nemôžete vymeniť, dajte si záležať na ich utesnení. Nalepiť na medzery v rámoch penové tesniace pásky zvládne každý.

  vykurovacia sezona sika 02

 

Pokročilejším riešením, ktoré treba zveriť do rúk odborníka, je aplikácia univerzálneho samolepiaceho tmelu. Ten je niekedy potrebný aj do oblasti parapetu. Skontrolovať treba aj pevnosť a priliehavosť prahov, nech popod dvere neťahá. Okná aj dvere treba mať nastavené tak, aby dobre priliehali. To opäť zvládne šikovnejší domáci majster sám alebo si s tým za pár minút poradí odborník na okná.

Skôr než začnete kúriť

Ak ste ešte neskontrolovali svoj vykurovací systém, na jeseň je najvyšší čas. Dbať treba aj na dodržanie termínu odbornej revízie vykurovacích zariadení a komína. Táto povinnosť vyplýva majiteľom nehnuteľností z legislatívy, ale nejde len o byrokratický nezmysel – má vplyv na efektivitu kúrenia, na zdravie a životnosť vykurovacieho zariadenia.

 

 vykurovacia sezona sika 03

 

Okrem toho, že pomáha predchádzať poruchám, nehodám a požiarom (vyhorenie sadzí v komíne je najčastejšou príčinou požiarov v rodinných domoch), prispieva k udržaniu vysokej energetickej výkonnosti vykurovacích zariadení. Týka sa to všetkých druhov kotlov, kozubov, kachlí aj sporákov. Vyčistené a odvzdušnené radiátory a skontrolované rúrky podlahového kúrenia ešte pred začiatkom vykurovacej sezóny sú tiež prevenciou nepríjemností a cestou, ako na kúrení zbytočne neplytvať peniaze.

 

Zdroj: SIKA