ochrana dlazby tit

S príchodom jesenného obdobia prichádza aj čas pripraviť svoju záhradu na zimu tak, aby nám robila radosť aj v ďalšom roku. Jedna z potrebných príprav je taktiež čistenie a ošetrenie betónovej dlažby a iných zpevnených plôch.

Dlažbu je potrebné zbaviť pevných nečistôt ako popadané lístie, a taktiež jemných častíc ako je atmosférický prach. Ten nie je na prvý pohľad vidieť, avšak spôsobí to, že dlažba akoby strácalo pôvodnú farbu. Popadané lístie taktiež nepodceňujte a rozhodne ho nenechávajte ležať cez zimu na dlažbe bez impregnácie alebo ochrany Clean Protect. Hnedý pigment Melanin, ktorý listy obsahujú, by sa pod ležiacim snehom z listov vyluhoval a zanechal na dlažbe nepekné a ťažko odstrániteľné škvrny.

                     ochrana dlazby 01   ochrana dlazby 02

 

Čo nie je vhodné pre dlažbu sa perfektne hodí k Vašim rastlinám ako ochrana pred premrznutím. Taktiež v trávniku poslúži lístie ako prírodné hnojivo, stačí ho len zmulčovať sekačkou na trávnik a nechať v trávniku.

 

ochrana dlazby 03

 

Jesenné a zimné obdobie však so sebou prináša aj väčšiu záťaž pre pochôdzne plochy. Preto je vhodné sa na túto záťaž pripraviť. Zbaviť dlažbu nečistôt a umyť tlakovou vodou. Dlažbu, ktorá v sebe nemá dlhodobú ochranu odporúčame ošetriť impregnáciou na betón.

 

                       ochrana dlazby 04   ochrana dlazby 05

 

Budeme potrebovať len vybranú impregnáciu a valček k nanášaniu. Je možné použiť aj záhradný rozprašovač alebo štetec. Dlažba musí byť čistá a suchá. Prípravkov pre tento účel je veľké množstvo a nie je ťažké si vybrať. Impregnácia dodá dlažbe hydrofóbny filter, ktorý povrch dlažby uzavrie a ten potom neprijíma žiadne tekutiny a nečistoty nepreniknú do štruktúry materiálu. Niektoré impregnácie po sebe nezanechávajú žiadnu stopu a dlažba nijak nezmení vzhľad, niektoré naopak vytvoria "mokrý vzhľad", ktorý môže byť pre niekoho žiadúci, obzvlášť ak si prajete zvýrazniť farbu celej plochy. Presný postup riedenia a aplikácie je uvedený na výrobku. Trvanlivosť takejto ochrany býva obvykle 24 mesiacov, u niektorých dokonca 48 mesiacov. Veľmi dôležite je pri aplikácií dodržať podmienky pre rozpätie vonkajších teplôt. Nedodržanie týchto doporučení by mohlo znemožniť funkciu aplikovanej ochrany.

ochrana dlazby 06

 

logo csbeton

 

Zdroj: https://www.csbeton.cz/cs/inspirace/rady-a-tipy/podzim-v-zahrade-cisteni-a-ochrana-dlazby-pred-zimou-10787