tit vlhkost

 Zdroj: SIKA

Kým pôde voda a vlhkosť osožia a robia ju úrodnou, v prípade, že preniknú do stavby, sú výsledkom iba škody. Ako efektívne uchránite svoju nehnuteľnosť od takéhoto scenára?

Ostatné letá sa okrem extrémnych teplôt vyznačujú aj prívalovými dažďami a silnými lokálnymi búrkami. Dobrá hydroizolácia bola vždy alfou a omegou zdravej stavby. Teraz je zmysel jednotlivých hydroizolačných vrstiev ochrániť konštrukciu od strechy po suterén ešte zásadnejší.

sk vlhokost 2

 

Nenápadný začiatok, veľké škody

Ak nie sú hydroizolačné vrstvy dobre urobené alebo sú poškodené, vlhkosť môže postupne stavbu doslova rozdrobiť. Kritickými miestnosťami sú najmä pivnica, kúpeľňa a kuchyňa, ale pozornosť treba venovať aj streche, obvodovým múrom, balkónom a terasám. Na základe mnohoročných skúseností Sika odporúča používať pri stavbe alebo rekonštrukcii nehnuteľnosti systémové hydroizolačné riešenia, ktorých jednotlivé zložky do seba navzájom zapadajú ako kúsky puzzle. Ich vlastnosti sa dopĺňajú a umocňujú, takže výsledkom je synergický efekt ochrany pred vlhkosťou v ktorejkoľvek časti domu alebo bytu.

 

sk vlhokost 3

 

Ide aj o zdravie

Kvalitná hydroizolácia je aj investíciou do zdravia, pretože vlhkosť nepoškodzuje len steny a ostatné časti stavby, ale ohrozuje aj ľudí, ktorí v nej žijú. Vlhké prostredie je totiž ideálne na tvorbu plesní a rast húb. Vdychovanie ich spór môže spôsobiť rôzne zdravotné ťažkosti od alergií cez problémy so spánkom, pamäťou a sústredením až po život ohrozujúce stavy. Plesne sa vedia vytvoriť na rôznych povrchoch (sadrokartón, betón, vápenno-cementové a cementové omietky, tehlové a keramické materiály, organické nátery, obklady, drevo, papier), vo vlhkom prostredí dokonca dokážu žiť aj na zrnkách prachu.

Ako sa zbaviť vlhkosti?

Pokiaľ sú zdrojom zvýšenej vlhkosti aktivity v domácnosti (v kuchyni, v kúpeľni), určite pomôže dôkladné odsávanie pár, vetranie a tiež kúrenie na vhodnú teplotu. Ak je však vlhkosť v stenách alebo v podlahe, treba ju odtiaľ odstrániť a zabrániť jej ďalšiemu prieniku do materiálu. „Odporúčam využiť na to systém SikaMur, ktorý zahŕňa injektážne materiály na vysúšanie bez potreby dvojitého vŕtania a následného utesňovania injektážnych otvorov. Obsahuje aj sanačné malty, finálne nátery a farby, ktoré prepúšťajú pary a zabraňujú ďalšiemu vlhnutiu stavby,“ radí Sika odborník Ing. Branislav Augustín.

 

sk vlhokost 4

 

Skôr ako začnete

Prvým krokom k ozdraveniu vlhkosťou napadnutej stavby je však dôkladné odstránenie poškodenej omietky a intenzívne vetranie po celý čas sanačných prác. Po aplikovaní chemickej bariéry proti prenikaniu vlhkosti treba steny ďalej správne ošetriť. Na omietky stien poškodených vlhkosťou a soľami odporúča odborník hotovú, paropriepustnú sanačnú maltu, vhodnú na ručnú aplikáciu. „Dá sa aplikovať na interiérovú aj exteriérovú časť konštrukcie jednoducho ako omietka, pričom sa vyznačuje výbornou priľnavosťou k podkladu,“ vysvetľuje B. Augustín.

Riešenie na škáry

Mimoriadne citlivým miestom, kadiaľ preniká v stavbách voda a vlhkosť, sú škáry. Ich utesnenie je jednoduché a efektívne s využitím tmelov a lepidiel s polyuretánom. Nové riešenia Sika Purform vychádzajú z dlhoročných odborných znalostí v stavebníctve a sú najmodernejším a ekologickým riešením s vysokovýkonným polyuretánom.

Na detailoch záleží

V kombinácii s ostatnými hydroizolačnými riešeniami Sika odporúčame používať aj tesniacu pásku so schopnosťou preklenovať trhliny. Sika SealTape je elastický systém, s ktorým sa ľahko pracuje a redukuje riziko priesakov cez potenciálne trhliny v rohoch, kútoch stien, spojoch podlahy so stenami či v miestach prestupov potrubí.

Zdroj: SIKA Slovensko s. r. o.