titulok rozdiel s1 s2

Na trhu je množstvo lepidiel na obklady a dlažby, avšak každé je vhodné do iného prostredia. Ak použijete nevhodne zvolené lepidlo, môže sa stať, že sa dlažba odlepí alebo praskne. Pri použití flexibilného lepidla máte istotu, že aj tie najnáročnejšie aplikácie budú po rokoch stále funkčné.

Ako ale spoznať skutočné flexibilné lepidlo a čo musí zvládnuť?

  1. Označenie lepidiel

Lepidlo C1 predstavuje cementové lepidlo s normálnou prídržnosťou a C2 je cementové lepidlo pre náročnejšie aplikácie. Niekedy si obklad vyžaduje vysokú prídržnosť a flexibilitu lepidla. Na trh prišli aj triedy označované ako S1 a S2, ktoré sa označujú flexibilnými lepidlami. Pri triede S1 je požadované prehnutie od 2,5 mm do 5 mm a predstavuje bežnú flexibilitu. Trieda S2 obsahuje vysoko flexibilné lepidlá s prehnutím 5 mm a viac. Obe triedy spoločne predstavujú tmely, ktoré majú vysokú odolnosť proti namáhaniu a sú flexibilné.

  1. Kedy sú vhodné flexibilné lepidlá?

Primárny účel flexibilných lepidiel je vyrovnanie šmykového (tangenciálneho) napätia vyvolaného rôznou teplotnou rozťažnosťou keramiky a podkladu na báze cementu. Pri zmenách teplôt sa betón a keramika rôzne sťahujú a rozťahujú, čo má za následok pnutie v lepidle. Ak nie je lepidlo flexibilné, tak je krehké a v dôsledku toho môže prísť k odlepeniu lepidla od obkladu a uvoľneniu obkladu od podkladu. Ak chcete použiť obklad do miest, kde hrozia výkyvy teplôt, ako je napríklad vonkajšie použitie, či použitie na podlahové vykurovanie, odporúčame použiť flexibilné lepidlo. Ak je keramický obklad malého formátu, pnutie nemusí byť také výrazné, aby došlo k porušeniu súvrstvia. Problém však nastáva pri väčších formátoch, kde je pnutie úmerné rozmeru, čiže vyššie. Ako veľký formát obkladu chápme taký, ktorý má minimálne 40 cm v jednom rozmere (niektorí výrobcovia uvádzajú 60 cm). Nakoľko sa na trhu objavujú aj obklady väčších rozmerov, ako je 1 meter, museli sa tomu prispôsobiť aj lepidlá, a preto sa na trh uviedli lepidlá s vysokou flexibilitou s označením S2 (v celom značení zvyčajne C2TE S2). Tieto lepidlá sú dvakrát pružnejšie, než lepidlá s označením S1, ale zároveň spĺňajú všetky požiadavky na prídržnosť či spracovateľnosť. Použitie lepidiel s označením S2 nie je odporúčané iba na obklady s rozmerom nad 1 meter, ale aj na menšie obklady (40 – 60 cm), ktoré sú v exteriéri, najmä ak sú vystavené priamemu slnečnému svetlu, alebo sú v tmavých odtieňoch, ktoré vyvolávajú vyššie zahrievanie na slnku.

  1. Čo hrozí pri použití neflexibilného lepidla?

Charakteristickým defektom pri použití neflexibilného lepidla pod veľký formát exponovaný slnkom je odskočenie obkladu od lepidla tak, že je lepidlo pevné a súdržné k podkladu a na samotnom obklade takmer žiadne lepidlo neostane. Tento defekt býva často prisudzovaný vplyvu mrazu, avšak mráz má za následok deštrukciu lepidla či podkladu a odskočený obklad tak leží na popraskanom lepidle, ktoré ale stále čiastočne drží na obklade. Ak teda chcete použiť obklad v exteriéri, či na podlahové vykurovanie, odporúčame použiť lepidlo s označením aspoň S1. Ak však chcete použiť veľký formát obkladu v exteriéri, odporúčame použiť lepidlo s označením S2. Dosiahnete tak trvalo funkčné riešenie. Nakoľko je keramika krehká, môže prísť pri náraze tvrdého telesa k prasknutiu či odlepeniu obkladu. Flexibilné lepidlo čiastočne tlmí náraz padajúceho predmetu a výrazne znižuje toto riziko.

Mamut_Glue_Flexi_S2.png

 

Zdroje: https://www.denbraven.sk/ako-na-to/vyznate-sa-vo-flexibilnych-lepidlach-na-obklady-a-dlazbu/